~ Kreativni sektor Europe poziva donositelje politika EU-a da u provedbi Zakona o umjetnoj inteligenciji zaštite transparentnost, pristanak i prava stvaratelja ~
Početkom tjedna su se u Europskom parlamentu okupili predstavnici kulturnih i kreativnih sektora iz cijele Europe s jedinstvenom porukom: europski zakonodavci moraju se pridržavati načela transparentnosti, pristanka i zaštite prava stvaratelja dok se umjetna inteligencija integrira u kulturni i kreativni sektor.
Domaćini događanja bili su zastupnici u Europskom parlamentu Brando Benifei i Michael McNamara, a prisustvovale su istaknute osobe iz europske kreativne zajednice, uključujući suosnivača ABBA-e i predsjednika CISAC-a Björna Ulvaeusa, Oliviera Nussea (Universal Music France), Christiana van Thilla (DPG Media), Anne-Sylvie Bameule (Actes Sud) i Jesúsa Badenesa del Ría (Planeta). Događanje je privuklo i brojne autore i izvođače, pokazujući količinu zabrinutosti i jedinstvo unutar sektora.
Sudionici, govoreći u ime široke koalicije autora, izvođača, nakladnika, producenata i kulturnih poduzeća, izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog trenutnog smjera provedbe politika vezanih uz umjetnu inteligenciju u EU. Naglasili su nužnost značajnog uključivanja kreativnog sektora u oblikovanje standarda koji će regulirati razvoj i upotrebu umjetne inteligencije, osobito kada je riječ o kreativnom sadržaju.
Istaknute poruke s događaja upozorile su na hitnost dosljedne primjene regulative o umjetnoj inteligenciji:
Björn Ulvaeus, suosnivač ABBA-e i predsjednik CISAC-a, izjavio je: “Nikada ne smijemo podleći zabludi da se u bezglavom jurišu prema novom svijetu umjetne inteligencije interesi stvaratelja mogu zanemariti. Taj pristup neće funkcionirati – ni za kreativni sektor, ni za gospodarstvo, ni za kulturu, pa čak ni za tehnološki sektor čiji prihodi od umjetne inteligencije, ne zaboravimo, proizlaze iz zaštićenih kreativnih djela koje su stvorili ljudi. Vizija mora biti obostrano korisna i za stvaratelje i za tehnološku industriju. To je moguće jedino uz zakonodavstvo koje istinski i učinkovito štiti stvaratelje.”
Anne-Sylvie Bameule, predsjednica grupe Actes Sud, dodala je: “Lažna transparentnost umjetne inteligencije, kako je trenutačno predlaže Europska komisija, omogućit će AI tvrtkama da nekažnjeno nastave s krađom milijuna knjiga. Tržište knjiga već je preplavljeno lažnim knjigama koje ne samo da ugrožavaju najveći kulturni sektor u Europi, već i predstavljaju prijetnju potrošačima. Europski zakonodavac jasno je rekao „dosta“, sada je vrijeme da Komisija provede ono što zakon propisuje.”
Christian van Thillo, izvršni predsjednik DPG Medija, iznio je ozbiljno upozorenje: “Velike tehnološke tvrtke izgradile su carstva ignorirajući pravila o autorskom pravu i privatnosti, a danas rade isto s umjetnom inteligencijom. Ako se Zakon o umjetnoj inteligenciji ne bude provodio i strogo nadzirao, europska kultura i demokracija platit će cijenu.”
Jesús Badenes del Río, izvršni direktor knjižarske divizije Planeta, istaknuo je: “Puna provedba pravnog okvira za autorska prava i razvoj modela umjetne inteligencije ne smiju se smatrati suprotnim ciljevima. Poštovanje prema kreativnosti zahtijeva snažne i potpune zahtjeve za transparentnošću u vezi svih djela korištenih za generativne modele umjetne inteligencije. Ne smijemo zaboraviti da naše društvo ne dobiva najbolji kreativni sadržaj samo zahvaljujući dobroj volji autora, već i zbog njihove brige za vlastite interese, kao što je još 1776. ustanovio Adam Smith u svom ključnom djelu „Bogatstvo naroda“. Pozivamo europske zakonodavce i Europsku komisiju da djeluju strateški u pogledu jednog od pravih stupova prosperiteta i demokracije.”
Olivier Nusse, izvršni direktor Universal Music France, naglasio je: “Odgovorna umjetna inteligencija služi umjetnicima, a ne zamjenjuje ih. Ona surađuje sa stvarateljima, a ne parazitira na njima. Treba uzdizati kulturu – ne razvodnjavati je. Jer bez umjetnika i autora nema kulture koju treba štititi. Prava intelektualnog vlasništva postoje kako bi štitila ljudsku kreativnost. Samo glazba koju su stvorili ljudi trebala bi imati zaštitu autorskog prava. Pjesme koje je proizvela umjetna inteligencija bez ikakvog kreativnog doprinosa ne bi trebale. “
Poruka: Ostanite vjerni Zakonu, ostanite vjerni kulturi
Ovo događanje dio je sve snažnije kampanje kreativnog sektora pod nazivom “Ostanite vjerni Zakonu, ostanite vjerni kulturi“. Inicijativa ističe zajednički poziv da transparentnost, pristanak i pravedna naknada budu u središtu provedbe umjetne inteligencije. Koalicija naglašava da umjetna inteligencija i kreativnost mogu rasti zajedno – ako pravila poštuju ljude čiji rad pokreće te tehnologije.