HDU predstavlja strukovnu udrugu proizvođača fonograma – diskografa, sa zadaćom da promovira diskografske djelatnosti. Hrvatska diskografska udruga članica je IFPI-ja, međunarodne diskografske organizacije te aktivno sudjeluje u aktivnostima vezanim uz autorsko prav kojim se prepoznaju prava proizvođača fonograma, a rad i afirmacija Hrvatske diskografske udruge očituju se također I u participiranju u raznim glazbenim projektima kroz godinu.
Ciljevi i zadaće HDU-a su:
– Zastupanje i promicanje interesa diskografa – proizvođača fonograma, odnosno interesa glazbene industrije Republike Hrvatske uopće;
– Unaprjeđivanje i promicanje zakonodavne djelatnosti na području autorskih i srodnih prava, kao i na drugim pravnim područjima koja izravno ili neizravno utječu na djelatnost diskografa ili njihovu djelatnost reguliraju;
– Postizanje efikasne i potpune zaštite prava diskografa te potpunog suzbijanja svih oblika nelegalnog umnožavanja fonograma;
– Povezivanje sa svjetskom udrugom diskografa (IFPI), kao i suradnje s ostalim inozemnim strukovnim udrugama;
– Utvrđivanje zajedničkih elemenata ugovora s autorima, izvođačima, licencnim partnerima, distributerima i slično;
– Utvrđivanje zajedničkih kriterija za dodjelu diskografskih nagrada i priznanja;
– Utvrđivanje, odnosno, verifikacija službenih ljestvica o prodaji proizvoda (Top liste najprodavanijih albuma);
– Utvrđivanje zajedničkih elemenata i stavova u odnosu diskografije i članova HDU-IFPI Croatia prema elektronskim medijima, tiskanim i ostalim sredstvima javnog priopćavanja;
– Unaprjeđenje i reguliranje međusobnih odnosa članova HDU-a;
– Druge aktivnosti u funkciji unapređivanja diskografije.
HDU je prvotno osnovana kao udruga fizičkih osoba koje se bave diskografijom i s njom povezanim djelatnostima, budući da je u to vrijeme, prema tadašnjem Zakonu o udrugama, taj oblik udruživanja bio jedini moguć. Međutim, 2004. godine donesena je odluka kojom HDU mijenja naziv te se od tada zove Udruga za zaštitu, prikupljanje i raspodjelu naknada fonogramskih prava – ZAPRAF, sa zadaćom prikupljanja i raspodjele naknada od iskorištavanja fonogramskih prava. Također je donesena odluka da se formira i registrira druga udruga koja će nositi naziv Hrvatska diskografska udruga (kakvu poznajemo i danas) kao udruga proizvođača fonograma – diskografa, sa zadaćom da promovira diskografske djelatnosti.
Prema Članku 12. Statuta Hrvatske diskografske udruge, postoje redoviti, pridruženi i počasni članovi Udruge.
Redoviti članovi HDU – IFPI Croatia mogu biti pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, diskografi – proizvođači fonograma u smislu odredbi Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima Republike Hrvatske, kao i oni diskografi koji na osnovi ugovora imaju isključivo pravo da na teritoriju Republike Hrvatske zastupaju inozemnog nakladnika.
Redovito i pridruženo članstvo se stječe temeljem prihvaćanja poziva Upravnog odbora za pristup u članstvo. Upravni odbor 2/3 većinom glasova svih članova Upravnog odbora poziva određenu pravnu osobu da pristupi u članstvo. Članstvo se stječe danom prihvaćanja poziva.
Više informacija dostupno je u Statutu HDU-a.
Međunarodni sustav identifikacije zvučnih i video zapisa (The International Standard Recording Code), odnosno ISRC, je međunarodni sustav identifikacije zvučnih i video zapisa. ISRC je besplatan način jedinstvene i trajne identifikacije zvučnih i video zapisa.
ISRC je korišten diljem svijeta od strane producenata zvučnih i video zapisa, od strane digitalnih servisa i kolektivnih organizacija za ostvarivanje prava.
Svoj ISRC kod za Hrvatsku možete dobiti ispunjavanjem ovog obrasca.
Za više informacija uputite se na stranice međunarodne diskografske organizacije IFPI posvećene informacijama o ISRC kodovima.
U slučaju dodatnih upita oko ISRC koda možete im se obratiti direktno na:
International ISRC Agency
c/o IFPI Secretariat
10 Piccadilly
London W1J 0DD
United Kingdom
Email: isrc@ifpi.org
Telephone: +44 (0)20 7878 7952
Fax: +44 (0)20 7878 7950
ISRC pomaže izbjeći višeznačnost i pojednostavljuje upravljanje pravima kada su zapisi korišteni u više različitih formata, distribucijskih kanala ili proizvoda. ISRC ostaje fiksna točka kada se zapis koristi kroz različite servise, preko granica ili u različitim licencnim ugovorima.
Top-liste Hrvatske diskografske udruge donose aktualne podatke o radijskom emitiranju najnovije domaće i strane glazbe, prodaji albuma u CD i vinilnom izdanju te streamingu istih na platformi Deezer. Kada je riječ o top-listi emitiranja (HR Top 40), na istoj se nalaze sve aktualne snimke stare maksimalno 52 tjedna, a čije se emitiranje prati unutar sustava 1played.
Kako bi se snimke pratile unutar spomenutoga sustava, potrebno je dostaviti ih od strane proizvođača i vlasnika fonograma (diskografa) direktno u sustav 1played, nakon čega se izrađuje zvučni fingerprint prema kojemu se prati njihovo emitiranje u realnom vremenu.
1played je sustav koji uživo prati radijski stream diljem Hrvatske te obuhvaća preko 140 radijskih postaja u zemlji. Riječ je o sustavu koji je nastao na inicijativu Hrvatske diskografske udruge, u potrebi za što egzaktnijim podacima o emitiranju snimaka, a kako bi se javnosti predstavili točni podaci unutar službenih nacionalnih top-lista emitiranja.
Sustav funkcionira na način da se iz snimaka, dostavljenih od strane vlasnika fonograma, kreira tzv. zvučni fingerprint, prema kojemu se prati radijski stream istih u razdoblju 0-24 svakoga dana. Pritom se u obzir za kreiranje top-lista emitiranja u obzir uzima vrijeme od 6 sati ujutro do 1 ujutro sljedećega dana.
Prema podacima 1played sustava, Hrvatska diskografska udruga kreira liste HR Top 40 i Zabavni hit mjeseca, a na temelju istih svake godine dodjeljuje i Godišnja priznanja u kategorijama Pjesme godine, Ženskog izvođača godine, Muškog izvođača, Grupe godine i Novog izvođača godine.
U sustavu račun mogu imati podjednako diskografi, kao i izvođači te autori. Kako bi izvođači i autori pratili svoje snimke u sustavu, potrebno je zatražiti dozvolu od strane vlasnika fonograma (diskografa).
Zahtjev za kreiranje računa u 1playedu šalje se na mail hdu@hdu.hr na način da se kreira dopis, koji se potpisan i skeniran pošalje mailom.
Nakon kreiranja računa, korisnik dobiva podatke za login u sustav te uputstva za prijavu i praćenje snimaka.