Europa koja štiti: Komisija jača odgovor EU-a na nezakoniti sadržaj na internetu

Europska komisija pojačala je borbu protiv nezakonitog sadržaja te donijela paket operativnih mjera, popraćen neophodnim zaštitnim mjerama, koji trebaju provesti pružatelji usluga i države članice radi jačanja tih napora prije nego Komisija odluči o potrebi zakonodavnih prijedloga.

Navedene preporuke odnose na sve oblike nezakonitog sadržaja, od terorističkog sadržaja, poticanja na mržnju i nasilje, materijala koji se odnose na seksualno zlostavljanje djece i krivotvorenih proizvoda do povreda prava intelektualnog vlasništva. Preporuka se nadovezuje na kontinuiranu suradnju s tim sektorom u sklopu raznih dobrovoljnih inicijativa kako bi se osiguralo da na internetu nema nezakonitog sadržaja i kako bi se ojačale mjere poduzete u okviru raznih inicijativa.

Potpredsjednik Komisije zadužen za jedinstveno digitalno tržište Andrus Ansip izjavio je: „Internetske platforme postaju glavni izvor informacija, stoga je njihova obveza da svojim korisnicima osiguraju sigurno okruženje. Sve što je nezakonito izvan interneta nezakonito je i na internetu. Iako nekoliko platformi uklanja više nezakonitog sadržaja no ikad prije, što znači da samoregulacija može funkcionirati, i dalje trebamo brže reagirati na terorističku propagandu i druge nezakonite sadržaje koji su znatna prijetnja sigurnosti i temeljnim pravima naših građana.“

Širenje nezakonitog sadržaja na internetu potkopava povjerenje građana u internet i sigurnosna je prijetnja. Premda je ostvaren napredak u zaštiti europskih građana na internetu, platforme trebaju udvostručiti svoje napore radi bržeg i učinkovitijeg uklanjanja nezakonitog sadržaja s interneta. Dobrovoljnim sektorskim mjerama koje Komisija potiče u okviru Internetskog foruma EU-a o terorističkom sadržaju na internetu, Kodeksa postupanja za borbu protiv nezakonitog govora mržnje na internetu i Memoranduma o razumijevanju o prodaji krivotvorene robe na internetu ostvareni su rezultati. Međutim ima dosta prostora za učinkovitije djelovanje, posebno kad je riječ o najhitnijem problemu terorističkog sadržaja, koji nosi ozbiljan sigurnosni rizik.

Robusniji postupci za učinkovitije uklanjanje nezakonitog sadržaja

Današnjom preporukom utvrđuju se operativne mjere u svrhu bržeg otkrivanja nezakonitog sadržaja na internetu i njegova uklanjanja, jačanja suradnje među pružateljima usluga, pouzdanim zaštitarima interneta i tijelima za kazneni progon te transparentnosti i zaštitnih mjera za građane:

Postupci „obavješćivanja i djelovanja”: Pružatelji usluga trebaju postaviti jasna i transparentna pravila za prijavljivanje nezakonitog sadržaja, uključujući hitne postupke za „pouzdane zaštitare interneta”. Kako bi se izbjeglo nenamjerno uklanjanje sadržaja koji nisu nezakoniti, pružatelji sadržaja trebali bi biti obaviješteni o takvim odlukama te bi im trebalo omogućiti da ih ospore.
Učinkovitiji alati i proaktivne tehnologije: Pružatelji usluga trebali bi uspostaviti jasne sustave prijavljivanja za korisnike i raspolagati proaktivnim alatima za otkrivanje i uklanjanje nezakonitog sadržaja, posebno za teroristički sadržaj i za sadržaj kojem nije potrebna kontekstualizacija kako bi se utvrdilo je li nezakonit, kao što su materijali koji se odnose na seksualno zlostavljanje djece ili krivotvorena roba.
Jače zaštitne mjere u cilju osiguranja temeljnih prava: Kako bi se osigurala preciznost i utemeljenost odluka o uklanjanju sadržaja, posebno pri upotrebi automatiziranih alata, pružatelji usluga trebali bi uspostaviti djelotvorne i primjerene zaštitne mjere, uključujući i nadzor i provjere koje obavlja čovjek, uz potpuno poštovanje temeljnih prava, slobode izražavanja i pravila o zaštiti podataka.
Posebna pozornost posvećuje se malim pružateljima usluga: Pružatelji usluga trebali bi u okviru dobrovoljnih aranžmana surađivati i razmjenjivati iskustva, najbolje prakse i tehnološka rješenja, uključujući alate za automatsko otkrivanje. Posebnu korist od te zajedničke odgovornosti trebale bi imati manje platforme koje raspolažu manjim sredstvima i stručnim znanjem.
Tješnja suradnja s tijelima vlasti: Ako postoje dokazi o ozbiljnom kaznenom djelu ili u slučaju sumnje da nezakoniti sadržaj predstavlja napad na život ili sigurnost osoba, pružatelji usluga trebaju odmah o tome obavijestiti tijela za kazneni progon. Države članice potiču se da uspostave odgovarajuće zakonske obveze.

Te se mjere mogu razlikovati ovisno o prirodi nezakonitog sadržaja, a Preporukom se pružatelji usluga potiču da pri uklanjanju nezakonitog sadržaja primjenjuju načelo proporcionalnosti.

Sljedeći koraci

Komisija će pratiti sve mjere poduzete slijedom ove Preporuke i utvrditi jesu li potrebni dodatni koraci, uključujući prema potrebi donošenje zakonodavnih akata.

Osim toga, Komisija će nastaviti s analitičkim radom i blisko surađivati s dionicima te će o toj temi tijekom sljedećih tjedana pokrenuti javno savjetovanje.

Kako bi se omogućilo praćenje učinaka ove Preporuke, države članice i pružatelji usluga bit će obvezni dostaviti relevantne informacije o terorističkom sadržaju u roku od tri mjeseca, a u roku od šest mjeseci relevantne informacije o drugim nezakonitim sadržajima.

Kontekst

Europska unija odgovorila je na problem nezakonitog sadržaja na internetu kombinacijom obvezujućih i neobvezujućih mjera u okviru sektorskih i horizontalnih inicijativa. Tekuće aktivnosti u okviru sektorskih dijaloga s pružateljima usluga donose pozitivne rezultate. Na temelju Kodeksa postupanja za borbu protiv nezakonitog govora mržnje na internetu pružatelji usluga na internetu sada u prosjeku uklanjaju 70% sadržaja nezakonitog govora mržnje koji im je prijavljen, pri čemu se više od 80% tih sadržaja ukloni u roku od 24 sata. Međutim, nezakoniti sadržaj na internetu i dalje je ozbiljan problem s teškim posljedicama za sigurnost građana i poduzeća, koji narušava povjerenje u digitalno gospodarstvo.

Nakon zaključaka Europskog vijeća od lipnja 2017. i na temelju dijaloga s predstavnicima sektora, Komisija je u rujnu 2017. donijela smjernice i predložila zajedničke alate za brzo i proaktivno otkrivanje, uklanjanje i sprečavanje ponovnog pojavljivanja nezakonitog sadržaja na internetu kojim se potiče mržnja, nasilje i terorizam. Komisija je napomenula da će možda biti potrebne i druge mjere za uklanjanje nezakonitog sadržaja s interneta, među ostalim i zakonodavne mjere. Otada Komisija stalno potiče internetske platforme da pojačaju i ubrzaju svoje napore za što brže sprečavanje i otkrivanje nezakonitog sadržaja na internetu te njegovo uklanjanje, a posebno terorističkih sadržaja.